Skip to content

59 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$42,750
Last Sale Date
Feb 10, 2005

Property Information

Block447
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,824
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$376,100
61%
Improvement Value:$238,400
39%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803+13.7%
2024$8,618+12.4%
2023$7,671+3.8%
2022$7,387-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$42,750

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5728, Page 2785

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1495, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1953