Skip to content

85 Fourth St

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$515,914
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block448
Lot1.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,639
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$371,800
59%
Improvement Value:$257,200
41%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959+12.9%
2024$8,825+11.6%
2023$7,908+3.6%
2022$7,630-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$515,914

To:

Sq Ft1,639DeedBook 7510, Page 120

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 1781, Page 641

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1406, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1979