Skip to content

59 Hollywood Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Jun 13, 2058

Property Information

Block446
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,634
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,600
65%
Improvement Value:$202,800
35%
Total Assessment$575,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,297+14.6%
2024$8,114+14.4%
2023$7,092+4.4%
2022$6,797-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 5737, Page 1003

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5458, Page 2560

Property Built

Built

Year Built: 1958