Skip to content

18 Culver St

Somerset, NJ 08873

Built 1990

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block450
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2SF W/G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,700
58%
Improvement Value:$258,900
42%
Total Assessment$620,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,795+12.0%
2024$8,747+11.9%
2023$7,819+3.7%
2022$7,539-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$327,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6812, Page 2447

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 2063, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 1761, Page 517

Property Sale

SaleMulti
$7,000
DeedBook 1700, Page 630