Skip to content

39 John E Busch Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block458
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage912
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
78%
Improvement Value:$104,200
22%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+18.2%
2024$6,786+21.9%
2023$5,569+6.3%
2022$5,239-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft912DeedBook 7653, Page 1527

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft912DeedBook 1966, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1958