Skip to content

48 John E Busch Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Date
Mar 21, 2002

Property Information

Block459
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,063
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
61%
Improvement Value:$236,700
39%
Total Assessment$606,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+13.3%
2024$8,537+12.7%
2023$7,578+3.9%
2022$7,292-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1259, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1950