Skip to content

75 Evelyn Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1961

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Jul 13, 2060

Property Information

Block45
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,300
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,300
66%
Improvement Value:$144,900
34%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+2.2%
2024$7,350+17.2%
2023$6,269+1.2%
2022$6,197+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 971, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1961

Property Sale

Sale
$3,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 971, Page 137