Skip to content

21 Worlds Fair Dr

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block468.09
Lot59
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage3.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$912,000
15%
Improvement Value:$5,288,000
85%
Total Assessment$6,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$112,716-5.9%
2024$119,722+42.2%
2023$84,170-2.2%
2022$86,032+18.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

DeedBook 7068, Page 2833Recorded9/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$3,000,000
DeedBook 6161, Page 1820