Skip to content

155 Pierce St

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$9,150,000
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block468.11
Lot18.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage4.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,452,000
22%
Improvement Value:$5,148,000
78%
Total Assessment$6,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$119,988+3.6%
2024$115,860-4.9%
2023$121,825-2.2%
2022$124,520+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$9,150,000

To:

DeedBook 7600, Page 1943

Property Sale

Sale
$4,900,000

From:

To:

DeedBook 6919, Page 3345Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 6578, Page 571

Property Sale

Sale
$7,263,942

To:

DeedBook 5654, Page 2437

Property Sale

Sale
$6,350,000

To:

DeedBook 5132, Page 3492