Skip to content

31 Orchard St

Franklin Park, NJ 08823

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2018

Property Information

Block46
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage788
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,300
49%
Improvement Value:$284,200
51%
Total Assessment$555,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300+0.6%
2024$9,241+49.0%
2023$6,204+1.3%
2022$6,124+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,400
DeedBook 5789, Page 1150

Property Built

Built

Year Built: 1930