Skip to content

63 Evelyn Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block45
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage767
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,400
69%
Improvement Value:$125,900
31%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+2.5%
2024$7,219+18.7%
2023$6,082+1.4%
2022$6,000+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5045, Page 1507

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2150, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1930