Skip to content

27 Fordham Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Oct 1, 2069

Property Information

Block470
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,505
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,700
53%
Improvement Value:$291,600
47%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+0.7%
2024$9,537+10.7%
2023$8,614-2.2%
2022$8,805+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From: CHARLES, JEREMY & JAIME

To: CLAYTON, ODESSA , Clayton, Odessa

Sq Ft2,505DeedBook 6810, Page 1907Recorded7/29/2015

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 6407, Page 3661

Property Built

Built

Year Built: 1958