Skip to content

23 Ulysses Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
May 1, 1970

Property Information

Block470
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
60%
Improvement Value:$213,900
40%
Total Assessment$533,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+0.6%
2024$8,427+14.8%
2023$7,341-2.2%
2022$7,503+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$26,500

To:

Sq Ft2,144DeedBook 1225, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1958