Skip to content

8 Norfolk Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Aug 5, 2059

Property Information

Block471
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,552
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
59%
Improvement Value:$226,100
41%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,725+1.0%
2024$8,637+13.9%
2023$7,582-2.2%
2022$7,750+6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 7138, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1958