Skip to content

37 Fordham Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Aug 6, 2059

Property Information

Block471
Lot55
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,506
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
61%
Improvement Value:$194,900
39%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,970+0.8%
2024$7,906+15.2%
2023$6,860-2.2%
2022$7,012+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 5711, Page 3513

Property Sale

Sale
$152,888
DeedBook 2129, Page 747

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1950, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1959