Skip to content

14 Thomas Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block473
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
64%
Improvement Value:$177,500
36%
Total Assessment$497,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+1.1%
2024$7,694+17.7%
2023$6,537-2.2%
2022$6,687+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1286, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1956