Skip to content

30 Ulysses Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Feb 15, 2058

Property Information

Block474
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
64%
Improvement Value:$180,500
36%
Total Assessment$500,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+1.0%
2024$7,985+16.9%
2023$6,833-0.8%
2022$6,887+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To: Wallace, Cory O

Sq Ft1,748DeedBook 7294, Page 590Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 6242, Page 1588

Property Built

Built

Year Built: 1958