Skip to content

10 Ulysses Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Jul 27, 2066

Property Information

Block474
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,768
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,600
59%
Improvement Value:$224,400
41%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+0.8%
2024$8,589+14.1%
2023$7,527-2.2%
2022$7,693+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 1795, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1958