Skip to content

262 Center St

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
Jun 26, 2063

Property Information

Block478
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,704
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
58%
Improvement Value:$233,200
42%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+0.6%
2024$8,699+13.7%
2023$7,653-2.2%
2022$7,822+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 2083, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1964