Skip to content

5 Temple St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Dec 24, 2062

Property Information

Block478
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,720
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
59%
Improvement Value:$227,600
41%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,681+0.7%
2024$8,624+14.0%
2023$7,566-2.2%
2022$7,734+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 2177, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1965