Skip to content

305 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block482
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,920
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,800
74%
Improvement Value:$112,200
26%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,963-5.8%
2024$8,458-12.8%
2023$9,702-2.2%
2022$9,916-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6830, Page 1168Recorded10/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$116,250
DeedBook 1558, Page 97