Skip to content

250 Cedar Ave

South Bound Brook, NJ 08880

Built 1942

Last Sale Date
Jan 13, 2055

Property Information

Block482
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,142
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,300
67%
Improvement Value:$181,400
33%
Total Assessment$549,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+0.8%
2024$7,979+18.8%
2023$6,716+1.2%
2022$6,638-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6907, Page 2888Recorded9/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1942