Skip to content

253 Cedar Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block484
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,308
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,700
72%
Improvement Value:$143,500
28%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,525+1.0%
2024$7,454+21.9%
2023$6,113+1.5%
2022$6,022-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 1495, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1950