Skip to content

251 Cedar Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1975

Last Sale Price
$205,001
Last Sale Date
Mar 7, 2002

Property Information

Block484
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,626
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,700
66%
Improvement Value:$187,700
34%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+0.5%
2024$8,029+18.5%
2023$6,773+1.1%
2022$6,697-1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,001

To: Majmudar, Hetal & Ankit

Sq Ft1,626DeedBook 5136, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1876, Page 883

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 1616, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1975