Skip to content

10 Shaw Dr

Kingston, NJ 08528

Built 1948

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,364
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,200
68%
Improvement Value:$173,500
32%
Total Assessment$535,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+3.3%
2024$7,529+12.3%
2023$6,704-2.2%
2022$6,854-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

DeedBook 7641, Page 1045

Property Sale

Sale
$614,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 7567, Page 2169

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 6961, Page 1885Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$206,000

To:

DeedBook 5314, Page 3156

Property Built

Built

Year Built: 1948