Skip to content

27 Union St

Kingston, NJ 08528

Built 1952

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block4
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,224
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,400
70%
Improvement Value:$154,100
30%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+3.6%
2024$7,321+13.2%
2023$6,465-2.2%
2022$6,610-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 1969, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1952