Skip to content

37 Cr 518

Princeton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 1998

Property Information

Block5.02
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
ZoningRR3
Sq Footage2,358
Acreage2.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,400
57%
Improvement Value:$297,400
43%
Total Assessment$683,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,507+8.8%
2024$9,660+34.7%
2023$7,170-2.4%
2022$7,345-3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1291, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1958