Skip to content

4354 Rt 27

Princeton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block6
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1SBL 2G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage2,276
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,900
52%
Improvement Value:$253,400
48%
Total Assessment$527,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,065+4.3%
2024$7,732+8.3%
2023$7,142-2.3%
2022$7,310-1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2341, Page 709

Property Sale

Sale
$182,000

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1846, Page 630

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1575, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1955