Skip to content

52 Esplanade Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block507.12
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SV R 2BIG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,377
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
39%
Improvement Value:$400,500
61%
Total Assessment$651,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,557-0.5%
2024$10,605+1.8%
2023$10,422-2.2%
2022$10,652-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,377DeedBook 6967, Page 3246

Property Sale

Sale
$463,796
DeedBook 5887, Page 2305

Property Built

Built

Year Built: 2006