Skip to content

687 Post La

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$509,250
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block507.17
Lot150
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SV R 2ATG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,458
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,100
44%
Improvement Value:$372,100
56%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,541-0.7%
2024$10,621-1.8%
2023$10,814-1.2%
2022$10,946-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$509,250

To:

Sq Ft2,458DeedBook 5842, Page 3452

Property Built

Built

Year Built: 2005