Skip to content

693 Post La

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block507.17
Lot153
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SV L 2ATG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage3,017
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,500
42%
Improvement Value:$410,100
58%
Total Assessment$711,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037-1.0%
2024$11,148-2.4%
2023$11,421-1.2%
2022$11,565-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$527,686
DeedBook 5830, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 2005