Skip to content

8203 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 6, 2012

Property Information

Block507.32
Lot2.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 2BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,731
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
29%
Improvement Value:$326,100
71%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,607-3.3%
2024$7,867+4.0%
2023$7,562-0.6%
2022$7,605+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,731DeedBook 6584, Page 3303

Property Sale

Sale
$338,725
DeedBook 5950, Page 3482

Property Built

Built

Year Built: 2006