Skip to content

7308 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Apr 13, 2011

Property Information

Block507.33
Lot3.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 1BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
29%
Improvement Value:$323,100
71%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572-3.3%
2024$7,830+4.1%
2023$7,520-0.6%
2022$7,562+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

To:

Sq Ft1,751DeedBook 6416, Page 1294

Property Sale

Sale
$340,175
DeedBook 5908, Page 2021

Property Built

Built

Year Built: 2006