Skip to content

7208 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block507.33
Lot2.10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 2BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
27%
Improvement Value:$332,700
73%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550-3.1%
2024$7,792+3.3%
2023$7,542-0.6%
2022$7,591+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,751DeedBook 7528, Page 1430

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6461, Page 2187

Property Sale

Sale
$342,925
DeedBook 5911, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2006