Skip to content

7309 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block507.33
Lot3.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,731
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
30%
Improvement Value:$330,400
70%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,956-3.2%
2024$8,218+4.9%
2023$7,832-0.5%
2022$7,870+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,731DeedBook 7130, Page 1481

Property Sale

Sale
$350,675
DeedBook 5885, Page 1690

Property Built

Built

Year Built: 2006