Skip to content

12 Constitution Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block513.22
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description1SV R 2AG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage3,315
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
33%
Improvement Value:$445,200
67%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,710-0.2%
2024$10,734+3.0%
2023$10,419-2.2%
2022$10,650-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft3,315DeedBook 7047, Page 1954Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$411,900
DeedBook 5884, Page 3391

Property Built

Built

Year Built: 2006