Skip to content

43 Mettlers Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1932

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block514
Lot58
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage3,038
Acreage1.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,600
57%
Improvement Value:$276,700
43%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,108+14.8%
2024$8,805+18.3%
2023$7,442-2.2%
2022$7,607-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,038DeedBook 7433, Page 2201

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1418, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1932