Skip to content

468 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block514
Lot26.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage13,777
Acreage3.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$990,000
55%
Improvement Value:$810,000
45%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,724-5.9%
2024$34,758+6.6%
2023$32,605-2.2%
2022$33,326-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft13,777DeedBook 2272, Page 458

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 1531, Page 120