Skip to content

50 School House Rd

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jan 29, 2002

Property Information

Block514
Lot6.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage10.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,043,000
23%
Improvement Value:$10,180,400
77%
Total Assessment$13,223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$245,430-5.9%
2024$260,685+17.7%
2023$221,500+25.4%
2022$176,592-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

DeedBook 5106, Page 501