Skip to content

60 School House Rd

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block514
Lot6.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningROL
Sq Footage---
Acreage11.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,000,000
49%
Improvement Value:$6,300,000
51%
Total Assessment$12,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$223,614+6.2%
2024$210,479+10.5%
2023$190,490+20.2%
2022$158,480-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5496, Page 2790