Skip to content

28 Garden Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1948

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block52
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,920
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,100
55%
Improvement Value:$226,400
45%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919+0.9%
2024$8,835+11.3%
2023$7,939+0.5%
2022$7,900+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From: MODZELEWSKI, EDWARD & MARISSA

To: TORRES, CALIXTO & JAKOBSON, KERSTI , Torres, Calixto & Jakobson, Kersti

Sq Ft1,920DeedBook 7089, Page 2064Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2134, Page 687

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1385, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1948