Skip to content

35 Central Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 2007

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block52
Lot3.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class17
Description2SV L 2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,128
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,700
45%
Improvement Value:$331,100
55%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+0.0%
2024$10,189+7.3%
2023$9,492+0.0%
2022$9,490+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7003, Page 3228Recorded11/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 2007