Skip to content

35 Vermont Ave

Franklin Park, NJ 08823

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block54
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$7,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$135-6.3%
2024$144-12.9%
2023$166-2.3%
2022$169-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 1914, Page 59