Skip to content

308 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block551
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
79%
Improvement Value:$18,300
21%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,587-5.9%
2024$1,686-12.8%
2023$1,934-2.2%
2022$1,976-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 7364, Page 1336

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 1577, Page 320