Skip to content

149 Bennington Pky

Franklin Park, NJ 08823

Built 1968

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Oct 15, 1991

Property Information

Block55
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,089
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
53%
Improvement Value:$239,400
47%
Total Assessment$509,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,049+0.8%
2024$8,974+10.8%
2023$8,097+0.4%
2022$8,062+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft2,089DeedBook 1838, Page 215

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 1695, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1968