Skip to content

40 Vermont Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1955

Last Sale Date
Sep 26, 2058

Property Information

Block55
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,378
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
57%
Improvement Value:$201,700
43%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+1.6%
2024$8,130+14.0%
2023$7,129+0.8%
2022$7,071+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5074, Page 1092

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 2320, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1955