Skip to content

122 Cortelyous La.

Somerset, NJ 08873

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2012

Property Information

Block57.01
Lot63.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,240
Acreage1.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$349,000
75%
Improvement Value:$116,300
25%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+3.5%
2024$7,469+17.3%
2023$6,369+1.2%
2022$6,294-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5449, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920