Skip to content

333 S Middlebush Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2006

Property Information

Block58
Lot9.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage1,224
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,000
60%
Improvement Value:$200,900
40%
Total Assessment$503,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,190-5.9%
2024$7,637+3.7%
2023$7,365+0.6%
2022$7,324-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931