Skip to content

32 William St

Somerset, NJ 08873

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 1996

Property Information

Block63
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings2
ZoningR10H
Sq Footage1,960
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,500
62%
Improvement Value:$216,700
38%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450+3.0%
2024$8,203+17.6%
2023$6,973+1.0%
2022$6,901-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880