Skip to content

33 William St

Somerset, NJ 08873

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block66
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage2,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,800
64%
Improvement Value:$191,900
36%
Total Assessment$536,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+3.4%
2024$7,842+19.6%
2023$6,559+1.3%
2022$6,477-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1974, Page 733

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 1270, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1900